Изборът на паркет е важен по няколко причини:
· Трябва да издържа дълго на натоварване.
· Да запазва формата си.
· Да се поддържа лесно.
Затова ви предлагаме да се запознаете с основните видове паркети , както и с подходящите за тях начини на редене. Така ще можете да прецените кой вид ще ви свърши работа.
Ламиниран паркет
Той има 4 слоя : ламинат, който предпазва втория слой – имитацията на дърво; трети слой – HDF – той представлява плочка от пресовани дървени частици, специалистите го наричат още „сърцевинен” и четвърти слой, отново ламинат, който предпазва третия.
Основните предимства на този тип паркет са две: не се износва лесно и е евтин. Проблемът е, че е с ниска влагоустойчивост и не може да се освежава. След като животът му приключи, трябва да сложите нов.
Слоен паркет
Той може да бъде многослоен или направен от два/ три слоя дърво. Слоевете са разположени на кръст – на 90 градуса един спрямо друг, като най-горният е с дебелина от 3 до 8 мм. Структурата му е неговото основно предимство – прави го устойчив на деформации. Животът му е дълъг, тъй като имате възможност да го освежавате на 10 – 15 години (все пак не повече от 3 пъти).
Масивен паркет
Ако търсите паркет, който да изглежда добре дълги години, този е вашият. Направен е само от един слой дърво, лакиран е, за да се запази естественият му вид и можете да го освежавате многократно. Основният му недостатък , както и при ламинирания паркет, е ниската устойчивост на влажност.
Методи на редене
Плаващ
Този метод е подходящ за ламинирани и слойни паркети. При него отделните елементи се поставят на подложка и се захващат или залепят един за друг. Той е бърз и лесен за изпълнение. Можете и сами да наредите паркета. Проблемът е, че ако объркате или повредите дори един детайл, а вече сте в средата или края на работата, ще трябва да пренареждате всичко. Другият проблем е, че по този начин паркетът не е шумоизолиран.
Залепване
Повечето специалисти биха ви препоръчали да използвате този метод за слойни паркети, макар, че е възможно да се приложи и към масивните. Детайлите се залепват за пода с предназначено за целта лепило. Изисква се голяма прецизност, но пък паркетът е шумоизолиран и по-устойчив на промени (влага, температура).
Коване
Ако искате масивният паркет, който поставяте, да запази формата си възможно най-дълго, това е подходящият метод. Той е доста скъп, защото детайлите се коват със скрити пирони върху дървена основа или OSB плоскости (висока усточивост на натиск). Може да се използва и за слойни паркети.
Най-евтин и достъпен е плаващият метод. За съжаление той и ламинираният паркет ще ви излязат най-скъпо в дългосрочен план. Затова направете избора си в зависимост от функциите, които ще има помещението, квадратурата му и времето, в което ще го използвате.
Вижте нашите цени от ТУК