Строителството на къщите се извършва по системите сандвич-панел и скелетно-гредова конструкция.
Материалите влагани в процеса на строеж са екологично чисти нямащи вредно въздействие върху човека и околната среда.
Съвременното жилищното строителство налага стриктно съблюдаване нормите за енергийна ефективност, които стават все по строги. Според европейските норми нискоенергийна къща/сграда е тази, чиято годишна консумация на ел. енергия за отопление и охлаждане е в рамките на 30 - 70 kwh/m2. Най-разпространена в световен мащаб технология на строителство на нискоенергийни къщи е конструкцията от дървесина - природен материал, чиято устойчивост, плътност и дълготрайност човекът още не е успял да имитира.
Къщите с дървена конструкция напълно удовлетворяват съвременните изискванията за топлоизолация, звукоизолация, сеизмична и пожароустойчивост. Причините за налагането на дървото като строителен материал са физико-механически. От една страна лесното изпълнение на дървени конструкции спестява много време и средства, а от друга дървото притежава завидни якостни характеристики, независимо от вида и посоката на натоварване. При него вероятността за изкълчване е сведена до минимум. За това то поема натоварване на якост много по-надеждно, отколкото примерно стоманата.
Друго преимущество на дървения материал е малкото собствено тегло. То влияе изключително благоприятно при появата на екстремни хоризонтални натоварвания като земетръс. Отношението якост към собствено тегло, което е много важен конструктивен фактор има по-голяма стойност при дървото, отколкото при бетона и стоманата.
Когато акцентът се поставя върху устойчивото строителство, дървото се разглежда от нова гледна точка като разкрива и функционалните си качества. То е предпочитан избор пред строителните материали на минерална основа, защото създава приятна атмосфера в помещенията. Това се дължи на свойството му да намалява влажността на въздуха, когато той е прекалено тежък и да отделя погълнатите водни пари, правейки прекалено сухият въздух приятен и здравословен.
Основен топлоизолационен материал, който се поалга в дървената конструкция е минералната вата. Тя е доказала своите безспорни предимства в жилищното строителство като се отличава с отлични топлоизолационни, звукоизолационни и огнезащитни свойства. Минералната вата също е естествен материал, който няма вредно въздействие върху човека и околната среда. За обшиване на вътрешните и външни стени съществуват различни варианти като най-често използвани материали са: гипсокартон, гипсфазер, OSB, ПДЧ, дървена ламперия.
Също така не е задължително да живеете целогодишно в сглобяема къща, може да се използва за вила или място за отдих от натовареното ежедневие в града.
Сглобяемите къщи или вили се отличават със следните безспорни предимства:
- Бързо изграждане около 45 дена за къща от 65 – 70 м2
- Екологични материали използвани при строителството
- Липса на мокри процеси - по този начин се избягва образуването на конденз
- Ниска трудоемкост – строителство без използването на тежка строителна техника и с малък екип от хора около 4 – 5 човека
- Разнообразие – технологията ни на строеж позволява изпълнението на сложни архитектурни решения в зависимост от клиентските изисквания.
- Отлична топлоизолация - бързо самоизплащане на инвестицията чрез редуциране разходите за отопление и климатизация. При нискоенергийната къща годишната консумация на ел. енергия за отопление и охлаждане е около 6 пъти по-ниска от консумацията при монолитна сграда стандартен тип при която консумацията на ел. енергия възлиза на 250 - 300 kwh/m2 годишно.
- Ниска себестойност, продиктувана от намалените разходи за труд, срок на изпълнение и уникалността на технологията.